ریدایرکت چیست؟

ریدایرکت- طراحی سایت در تهران - تولید محتوا

شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده است که اگر بخواهید دامنه وب‌سایت خود را تغییر دهیم، چه اتفاقی برای رتبه‌ی سایت‌تان در نتایج جستجو خواهد افتاد یا اگر بخواهید آدرس یکی از صفحات سایت خود را تغییر بدهیم، مخاطبان چگونه می‌توانند از این موضوع مطلع شوند. خب، اگر قصد انجام این کار را دارید، می توانید به راحتی آن را انجام دهید زیرا در سئو و بهینه سازی سایت مفهومی به نام ریدایرکت وجود دارد که دقیقاً برای چنین جا‌به‌جایی‌هایی کاربرد دارد. در ادامه به معرفی ریدایرکت و دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوای دیجیتال و متنی میپردازیم. جهت مشاوره سئو و طراحی وب سایت و تولید محتوا در تهران و کرج با ما تماس بگیرید.

ریدایرکت

وب‌ سایت ها علاوه بر میزان سود اقتصادی­شان برای گردانندگان خود از اهمیت بالایی برخوردار هستند. ارزش و رتبه آنها با تلاش مداوم و رعایت جز به‌ جز اصول سئو بدست می آید  و حفظ آنها، نیازمند به کارگیری شیوه‌های درست مدیریتی می باشد.

گاهی اوقات مدیران وب‌سایت‌ها مجبور هستند به طور موقت یا دائمی دامنه یا آدرس صفحات خود را تغییر بدهند؛ در حالی که کاربران همچنان به آدرس های قدیمی مراجعه می کنند. در این شرایط، مدیران سایت‌ ها باید با ترفندی آنها را به آدرس جدید خود هدایت نمایند.

ریدایرکت یا تغییر مسیر

در دنیای سئو، ریدایرکت یا تغییر مسیر به آدرس جدید، روشی برای انتقال مخاطبان و موتورهای جستجو به آدرس دامنه ی جدید و غیر از آدرس صفحه‌ی قدیمی است. به بیان ساده‌تر، ریدایرکت روشی است که به کمک آن، مخاطبان و موتورهای جستجو به صورت اتوماتیک به آدرس جدید صفحه یا وب‌ سایت شما منتقل می‌شوند.

دلایل استفاده از ریدایرکت به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  • هنگامی که آدرس تمام یا بعضی از صفحات وب‌ سایت تغییر می کند.
  • زمانی که برای یک محتوای تکراری یا یکسان در سایت چندتا آدرس متفاوت وجود دارد و به دلیل محدودیت محتوایی در سئو مجبور هستیم تمام آدرس‌ها را بر روی یک آدرس اصلی انتقال بدهیم.

انواع ریدایرکت

ریدایرکت با توجه به هدفی که دارد انواع مختلفی به خود می‌گیرد که با وجود عملکردی مشابه، در مدت زمان انتقال با یکدیگر تفاوت دارند. در این بین، ریدایرکت های ۳۰۱ و ۳۰۲ از کاربرد و اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

ریدایرکت ۳۰۱ با هدف انتقال دائم و همیشگی صفحات انجام می‌ شود، اما ریدایرکت ۳۰۲ به معنای انتقال موقت صفحات به آدرس جدید می باشد.

ریدایرکت ۳۰۱ (ریدایرکت دائم)

فرض کنید آدرس یکی از صفحات وب سایت که از بازدید بالایی برخوردار است تغییر داده می شود. اینک تنها انتقال آدرس صفحه مد نظر نیست بلکه حفظ ارزش و رتبه آدرس قبلی نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در این حالت می توانیم با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ علاوه بر انتقال آدرس قدیم به آدرس جدید و هدایت مخاطبان و موتورهای جستجوگر به آن، ارزشی که تا پیش از این موتورهای جستجو برای آدرس قدیم قائل بودند را نیز به آدرس جدید منتقل نماییم. به عبارت دیگر با بهره گیری از ریدایرکت ۳۰۱ آدرس جدید را در دیتابیس موتور جستجو جایگزین آدرس قبلی می کنیم.

ریدایرکت ۳۰۲ (ریدایرکت موقت)

در ادامه تصور کنید که مجبور هستید یکی از صفحات ارزشمند خود را برای مدتی کوتاه و موقت از دسترس خارج کنید یا به آدرس دیگری انتقال بدهید. در حالت اول کاربران پس از ورود به این صفحات با ارور ۴۰۴ (به معنای حذف صفحه) مواجه خواهند شد. مشکل زمانی آغاز می‌شود که این آدرس ها پس از مدت کوتاهی از دیتابیس موتورهای جستجو حذف می شوند و تمام ارزش و ورودی های آن صفحه از بین می رود.

 چنین مواردی، می‌توانید با استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ صفحه مورد نظر خود را به آدرس جدید انتقال دهید. با استفاده از این روش، نه تنها از به وجود آمدن خطای ۴۰۴ جلوگیری می‌کنید، بلکه به موتورهای جستجو می‌فهمانید که این صفحه به طور موقت منتقل شده است و ممکن است دوباره به حالت قبل بازگردد یا به طور دائم به آدرسی دیگر منتقل شود. به این ترتیب، ارزش و ورودی‌های صفحه همچنان در جای خود باقی می مانند و آدرس موقت در موتورهای جستجو ایندکس نمی‌شود.

ریدایرکت ۳۰۷

به جای ۳۰۲ برای انتقال موقت آدرس‌ها، از ۳۰۷ می‌توان استفاده نمود. ریدایرکت ۳۰۷ رفتاری شبیه با ۳۰۲ دارد.اینترنت بر پایه پروتکل HTTP ساخته می شود، دارای دو ورژن ۱.۰ و ۱.۱ است. ریدایرکت ۳۰۲ در هر دو نسخه به خوبی عمل می کند؛ در نسخه ۱.۰ با کد وضعیت انتقال موقت و در نسخه ۱.۱ نیز با کد وضعیت یافت شده آدرس ها را به طور موقت انتقال می دهند. در حقیقت، ریدایرکت ۳۰۷ نیمی از ریدایرکت ۳۰۲ می باشد. بنابراین، به نظر ما تصمیم معقول و درست این است که تقریباً در همه‌ی موارد از ۳۰۱ و ۳۰۲ استفاده نمایید.

برای مشاوره سئو و طراحی وب سایت و تولید محتوا در تهران و کرج و دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا متنی با کارشناس تولید محتوا تماس بگیرید.

شماره تماس مشاوره تولید محتوای دیجیتال و متنی و طراحی سایت در تهران و کرج و دیجیتال مارکتینگ :۰۲۱۹۱۳۰۱۰۷۴

اینستاگرام مشاوره تولید محتوای سایت و دیجیتال مارکتینگ سئو تولید محتوا در کرج و در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

جدیدترین مطالب

آیا سوالی دارید؟

با ما در ارتباط باشید.کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما خواهند بود.

تماس با ما